Join iltateetä, olin lähes koko päivän ulkona, oli vähän vilu.
Katselin, tapani mukaan, keittiön ikkunasta taivaalle. Radio oli auki Marian Andersson lauloi Chubertin Ave Marian…….. kohosin.
Taivas alkoi tummua iltapilvistä, kuuntelin edelleen. Illan ohjelmissa soitetaan Arvo Pärtin musiikkia sekä Tv Teemalla, että radiossa.
Aivan mahtavaa, joku sanoisi mystistä on hänen musiikkinsa. En tiedä mihin se minussa niin syvästi vaikuttaa, mutta olen jossain muualla. Psalmit nousevat toinen toisensa jälkeen mieleeni ja pidättelen kyyneleitäni. Sieluni ylistää Herraa.
Taivas tummenee, olen tässä ja samalla jossain muualla. Saan kuitenkin kirjoitetuksi. Olen taivaallisissa tunnelmissa. Rakastan Herraa!
Päiväni on ollut ihmeellinen.
”Kun minä katselen taivasta, sinun kättesi työtä, kuuta ja tähtiä, jotka olet asettanut paikoilleen,
– mikä on ihminen!
Kuitenkin sinä häntä muistat.
Mikä on ihmislapsi!
Kuitenkin pidät hänestä huolen.
Sinä teit hänestä lähes kaltaisesi olennon, seppelöit hänet kunnialla ja kirkkaudella?!
Sinä!
panit hänet hallitsemaan luotujasi, asetit kaiken hänen valtaansa.
Lampaat ja härät, kaiken karjan, metsän villieläimet, taivaan linnut ja meren kalat, kaikki vesissä liikkuvat.
Herra, meidän Jumalamme, suuri on Sinun nimesi kautta koko maailman!
Ps.8:4-10
Kuoro laulaa Aamenta!
13/09/2015 07:14
Kauniisti väritetty iltahetki. Sinun on varmaan ollut hyvä olla. ❤
TykkääLiked by 1 henkilö
13/09/2015 07:26
Lena. Kiitos.
Sain olla tyttäreni kanssa kauniin päivän kesäpaikallamme luonnossa ja ihmeellisen kiitollinen mieliala oli meillä molemmilla koko päivän. Kovasti oli töitä mutta nähdessämme kättemme jäljet (oikeastaan tyttäreni käsien) kiitos Jumalalle kaikesta kauniista kohosi kohoamistaan ja sama jatkui, omassa yksityisyydessäni, vielä illallakin. Musiikki saa myös ihmeitä aikaan 🙂 Ja Psalmit!
TykkääLiked by 1 henkilö
13/09/2015 07:30
J.K Kiitos myös uskolliset Juha ja Olli 🙂 Siunattua pyhäpäivää. Saa levätä.
TykkääTykkää
13/09/2015 07:58
Tuulikki, tämäkin on sitä Jumalan huolenpitoa, joka juuri nyt on pyhäpäivän teema psalmista evankeliumiin
sydän ylenee
syntitaakkansa alta
Sinun puoleesi
hyvä antaa anteeksi
armoa yllin kyllin
armoa riittää
Herran huolenpitoa
vettä ja leipää
sateessa kuin hunaja
jokapäiväinen manna
Hänestä voima
siunausta elämään
vapaa ehdoitta
tehdä hyvää kaikille
pitää toisista huolta
leipä annettu
ei huolta huomisesta
valittu oikein
edessä on sydäntä
ei sitä oteta pois
TykkääLiked by 1 henkilö
13/09/2015 08:29
Niilo!
Kuinka voi ihminen kertoa siitä rakkauden tunteesta joka on Jumalan ihmettä ja aikaansaannosta ulkoisista olosuhteista huolimatta. – Kiitos sanoistasi, sanojen lahjastasi!
Ajattelen Hengen hedelmää. Kuinka usein kokee ettei sitä itsessä ole ja on alakuloinen. Murheellinen siitä että voi niin vähän.
Ja sitten, aivan ilman mitään varsinaista syytä Herra Henki täyttää sisäisellä ilolla, kiitoksella ja ylistyksen Hengellä. Se on taivaallista hoitoa, jota ilman ei jaksaisi.
Meillä on ollut vaikea aika, eikä se ole sen kummaksi muuttunut, mutta saamme katsella sitä taivaallisista. Se on sanoin kuvaamatonta iloa. Yli kaiken näkyväisen ja olevaisen ylittävää.
”Herra, meidän Jumalamme, suuri on Sinun nimesi kautta koko maailman!”
TykkääTykkää
13/09/2015 09:03
Tuulikki, näin on kuin sanot. Meidän ukkokerhommekin päättyy yhteiseen kiitollisuuden osoitukseen:
Ollaan Jeesuksen hoidossa!
TykkääLiked by 1 henkilö
13/09/2015 12:43
Tuulikki, tämä kaunis tuokiokuva oli kuin Monetin taulu. On ihanaa, kun saa luonnossa rukoilla, silloin on kuin psalmissa Kiitä Herraa minun sieluni.
TykkääLiked by 1 henkilö
13/09/2015 17:38
Virpi, kiitos.
Claude Monet, impressionisti 🙂 Maalasi osin kirkkailla väreillä värikylläisiä luonto ym. kuvia, mutta myös hämyisiä. Niin kuin on ihmiselämä, välillä kirkkain värein, toisinaan hämyisin. Minä pidän kirkkaista, puhtaista ja vahvoista väreistä 🙂 mieluummin kylmistä kuin lämpimistä.
Mutta kylläpä vertailukohdan löysit!
Hän kuvasi myös loisteliaasti ihmisiä. Kuka voisi olla pitämättä hänen maalauksistaan?
Kaksi kaunista syyspäivää nyt takana ja mieli hyvä, kiitollinen.
TykkääLiked by 1 henkilö