Heikki rupesi runolle ja niin tekee nyt mieleni minunkin. Omiani en tuo, mutta hyvää ja – parasta.
Kysyt/ mikä on rakkauden mitta/sopiva annos lähimmäisyyttä
Askel liian lähelle/ tungettelevaa/ askel liian vähän/ välinpitämättömyyttä
Ihmisen askeleet/eripituisia/ihmisten tunteet/erilaisia
Kysy mittaa sydämeltäsi/ Katso lähimmäisesi/ kivun syvyyteen/ Opit asioita/ jotka eivät ole mitattavissa.
Sain maanantaina uuden kuorman Maaria Leinosen runokirjoja. Osa on vanhoja tuttuja osa uudenpia. Yllä yksi hyvä runo niistä.
Psalmit puolestaan ovat sitä parasta, niistä löytyy koko elämän kuva ja sanat kaikkiin tilanteisiin ja tunteisiin. Blogitaivaassa on ollut taas hyviä tekstejä joita on ollut rakentava lukea. Siitä syystä tähän Ps. 126. Ehkä sen lukee jossain joku joka ei normaalisti psalmeja lue, tai joku jonka kohdalle sanat sopivat. Iloa ja valoa kaikille vuoden – 38 säkein!
Matkalaulu
Kun Herra käänsi Siionin kohtalon, niin me olimme kuin unta näkeväiset. Silloin oli meidän suumme naurua täynnä, ja kielemme riemua täynnä; silloin sanottiin pakanain keskuudessa: ”Herra on tehnyt suuria heitä kohtaan”. Niin, Herra on tehnyt suuria meitä kohtaan; siitä me iloitsemme. Herra, käännä meidän kohtalomme, niinkuin sadepurot Etelämaassa.
Jotka kyynelin kylvävät, ne riemuiten leikkaavat. He menevät itkien, kun kylvösiemenen vievät; he palajavat riemuiten, kun lyhteensä tuovat!
Tässä on Tie, Totuus ja Elämä tätä tietä yhdessä eteenpäin.
16/01/2013 22:20
Maaria Leinosen runot ja ajatelmat ovat upeita.
Kuiskaus kuuluu paremmin kuin huuto.
TykkääTykkää
17/01/2013 08:54
Eikö olekin! Runojen tyyli on ”ajatelmallinen” eikä hän nimeä runojaan, ei käytä myöskään välimerkkejä juuri lainkaan ja vielä aiheina koko elämän kirjo. Hienoja ja puhuttelevia.
Kuiskausta pitää hiljentyä kuuntelemaan, huudossa jokainen kuulee vain oman äänensä, jos sitäkään.
Kiitos Ilkka kommentista 🙂
TykkääTykkää