Mitä se oikeastaan on? Mitä Jeesus muutti?
Jeesus kuoli ristillä sovittaen maailman synnit. Jumala itse sovitti itse kaiken, menneet, nykyiset ja tulevat synnit.
Yksinkertaisimmillaan ilmaistuna Jeesus on tie rakastavan Isän, Jumalan luokse ilman Temppeliä ja valtavaa uhrikoneistoa. Syntiä on kaikki mikä erottaa meidät tästä yhteydestä. Jeesus julisti että Jumalan valtakunta on lähellä ja että koko maailman synnit on sovitettu hänessä. Jumalan läsnäolo merkitsi siunausta ja menestystä Israelin kansalle. Jumalan asui ihmisten keskellä ilmestysmajassa mutta Jeesus vei tuon majan mukanaan ja on nyt itse ylipappina tie Jumalan läsnäoloon meille.
Jeesus lähetti Puolustajan Pyhän Hengen, jotta voisimme toteuttaa hänen tahtoaan ja kertoa tätä evankeliumia kaikille. Me kelpaamme Jumalalle tällaisenaan Jeesuksen tähden.
04/05/2017 09:24
Niin pieni kirjoitus ja kuitenkin kyyneleet.
Tässä kaikki, koko maailmankaikkeus. Lienen muutenkin ”herkillä” mutta tähän jäin, kuin alttarin eteen! Tai oikeastaan Jeesuksen. En ” jalkojen juureen”, niin Jumala kuin onkin, vaan rakastettuna seisomaan tervein jaloin katselemaan Hänen hyvyyttään, kirkkauttaan ja laupeuttaan, rakkautta jonka kaltaista ei toista ole. Minä itken suuren edessä.!
Kiitos veljeni Tapio!
Siunausta kaikken eloosi!
TykkääLiked by 2 people
04/05/2017 10:14
Joskus yksinkertaisin muoto kertoo suurimman totuuden. Jumala on kanssamme, Israel odotti että Jumala asuisi heidän keskellään. Nyt Jumala on on varmistanut Liitolla joka on sinetöity Jeesuksen uhrilla että Jumala on kanssamme ja siksi Jumala kuulee juuri minuakin. Ja millainen Jumala, Suuri Pyhä ja tosi Jumala. Voin huutaa Jumalan puoleen kaiken ja hän kuulee. Niin paljon kaikkea on kasattu uskomme ympärille ja niin vähän olisi tarpeen. Niin vähän ja siinä on kaikki!
TykkääLiked by 1 henkilö
04/05/2017 12:10
Sanan hunaja
kirkas valon viesti
kohti totuutta
usko opas matkalla
opetuksen seuraaja
TykkääLiked by 1 henkilö